250 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Ürünüm kırık çıktı. Ne yapmalıyım?

Satın aldığınız ürünün kırık çıkması halinde kargo teslimatı yapan görevli yanınızda ise hemen tutanak tutturmanızı, şayet yanınızdan ayrılmış ise şubeyi arayarak tutanak tutturmak için kargo görevlisini geri çağırmanızı rica ederiz. Ayrıca bu konu hakkında  Vitrinkutu Müşteri Hizmetleri bağlantısından müşteri temsilcilerimize ürününüzün kırık çıktığıyla ilgili bilgilendirme yapmanızı önemle rica ederiz. Şayet yeni bir ürün talebinde bulunmak istemiyorsanız, ürünün tarafımıza ulaşmasıyla birlikte; ürün tutarı kadar ücret tarafınıza eksiksiz olarak iade edilecektir. İade sürecinde oluşacak kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır.

*Dikkat: Ürünlerimiz paketlenmeden önce firmamız tarafından sağlamlığı kontrol edilmektedir. Bu yüzden ürünün kutudan hasarlı çıkması durumunda tutanak tutturulması gerekmektedir. Tutanak tutturulmaması halinde ürünün iadesini kabul edemeyeceğimizi bilmenizi isteriz. 

 

Ürünü değiştirmek istiyorum. Nasıl değiştirebilirim?

Vitrinkutu’da gerçekleştirilen satışlar stoklarla sınırlı olduğu ya da firmalara özel  üretildiği için ürün değişimi  ne yazık ki yapılmamaktadır. Üründen memnun kalmamanız  veya kargoda hasar görmesi durumunda değişim yapamayacağımızı, sipariş tutarı kadar ücreti iade edebileceğimizi bilmenizi isteriz. Yalnızca değişim talebinde bulunduğunuz ürünün Vitrinkutu’da satışı devam ediyorsa elinizdeki ürünü (herhangi bir çizik, yırtık, çatlak, kırık,  darbe görmemiş ise)  iade edebilir ve yeni ürün sipariş verebilirsiniz. Değişim talepleriniz iade talebi olarak  baz alınıp değerlendirilecektir.

Yedi (7) günü aşan iade taleplerinde;

İadesini yapmak istediğiniz ürünün tarafınıza teslim edilme tarihi üzerinden 7 günden fazla süre geçmişse, iade talebiniz tedarikçi firmaya yönlendirilecektir. Bu yüzden memnun olmadığınız ürünlerle ilgili ürünün size ulaştığını takip eden 7  gün içerisinde iade talebinde bulunmanızı rica ederiz. Ayrıca kişi ya da firmaya özel olarak üretilen ürünlerin iade ve değişim talepleri (mesafeli satış sözleşmesi  x maddesi) kesinlikle reddedilecektir.  

Sipariş iptali yapmak istiyorum?

Siparişinizi kargoya verilme sürecinden önce iptal etmek istemeniz halinde Müşteri Hizmetleri bölümünden temsilcilerimize bilgilendirme yapmanızı rica ederiz. Müşteri temsilcilerimiz kargoya verilmemiş siparişinizi iptal ederek  alışveriş tutarınızı tarafınıza eksiksiz olarak iade edecektir. Havale/EFT ödeme yöntemini kullanarak yaptığınız ödemelerin  ücret iadesinde bankanız  tarafından oluşacak kesintiler tarafınıza  (mesafeli satış sözleşmesi  x maddesi) aittir.

Siparişiniz kargoya teslim edilmesinin ardından, sipariş iptal talebinizle ilgili  7/24 destek bildirimi bölümünden ticket kaydı oluşturabilir ve temsilcilerimizle irtibata geçebilirsiniz. Kargoya teslim edilen siparişlerin iptaliyle ilgili taleplerinizde, siparişiniz kargo firmasından geri çağrılır. Kargonun firmamıza geri gelmesiyle sipariş tutarınız kargo ücreti düşülerek tarafınıza (mesafeli satış sözleşmesi  x maddesi)  iade edilir.  

İade edilen ücret hesabıma ne zaman yansır?

Sipariş iptal veya iade ettiğiniz ürünle ilgili ücret, ürünün firmamıza ulaşmasıyla birlikte  24 saat içerisinde alışverişte kullanmış olduğunuz ödeme kanalına aktarılmaktadır. Kredi kartı ücret iadesinin görüntülenmemesi durumu bankaya bağlı olarak 3 ila 7 günü bulabilmektedir.

Yaptığınız alışverişin taksitli olması ve alışveriş tarihinizle iade talebinizin tarihi arasında banka hesabınızın kesilmesi halinde, bankanız tarafından iade tutarı her ay  taksit tutarı kadar kredi kartınıza yansımaktadır. Bu durum bankanız tarafından kaynaklanmaktadır. Ve ayrıca firmamız tarafınca bu prosedürle ilgili herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

Teslimat ve fatura adreslerimi değiştirebilir miyim?

Vitrinkutu.com’da  siparişleriniz, vermiş olduğunuz teslimat adresinize gönderilmektedir. Teslim süresinin uzamasındaki en sık karşılaşılan nedenlerden birisi adres bilgilerinin eksik ya da yetersiz girilmesidir. Lütfen teslimat adresinizi eksiksiz olarak giriniz! Satın aldığınız ürünlerin faturalama işleminden sonra fatura adresinin değiştirilemeyeceğinden, fatura bilgilerinizin eksiksiz olduğundan emin olmadan siparişinizi onaylamayınız.  

Sipariş verdiğim ürün kusurlu geldi ne yapmalıyım?


Satışını gerçekleştirdiğimiz ürünler, siz kıymetli müşterilerimize ulaştırmak için üretimden ya da tedarikçi firmalardan alınması ve kargo şirketine teslim edilmek üzere ambalajlanması süreçlerinde hasar kontrolünden geçmektedir. Hiçbir hasarlı ürünün vitrinkutu.com tarafından gönderimi sağlanmamaktadır.

Yalnızca yapısı ve niteliği itibariyle bazı hassas ürünler taşınma esnasında düşürülebilir veya kargo edilme esnasında kaynaklanan hasarlar oluşabilir. Bu tarz hasarlar ile karşılaşmanız durumunda yapmanız gereken ilk şey siparişinizi teslim almadan önce dış paketten hasar kontrolü yapmanız ve herhangi bir hasar durumunda ‘Hasar Tespit Tutanağı’ hazırlatmanız gerekmektedir. 

Hasar tespit tutanağında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi kargo görevlisinin tutanakta belirttikleri açıklamalardır. Örneğin; ‘Kolide (ambalajda) hasar bulunmaktadır. Ürün hasarlıdır.’   gibi ifadeler tutanağınız için doğru olacaktır.
Bu tarz ifadelerin dışında kullanılacak aksi ifadelerde kargo görevlisini mutlaka uyarınız!

Kargonuzu teslim aldıktan sonra ürününüz de fark ettiğiniz hasar durumunda ise kargo şubenize hemen bilgi vermeniz ve hasar tespit tutanağı hazırlanması için yardım talep etmeniz gerekmektedir. Şayet kargo şubesinden gerekli yardımı alamazsanız tarafımıza ya da kargo şirketinin merkezine bilgi vermenizi rica ederiz. 

Siparişini verdiğim fatura teslim edilmedi. Ne yapmalıyım?

Kargo yapılan siparişlerin tamamı faturaya göre hazırlanıp,  faturası ile kargo firmasına teslim edilmektedir. Resmi faturalarımız  gönderilen siparişlerin içinde ya da üzerindeki şeffaf bir cepte muhakkak bulunmaktadır.  

Faturanız, herhangi bir nedenden dolayı siparişinizin üzerinde yer aldığı şeffaf plastik bir cep içinde değil ya da  kargo şirket yetkilisi tarafından verilmezse lütfen kargo yetkilisine hatırlatınız ve ısrarla isteyiniz.  Tüm ısrarınıza rağmen teslim edilmeyen faturanız için tutanak tutturup tarafımıza bildiriniz. En kısa sürede kargo firması tarafından bulunup veya aslı gibidir kaşeli kopyası tarafımızdan size gönderilecektir.
 

Teslimatlar yalnızca adrese mi yapılıyor?

Şubeden teslim alabilir miyim? Gönderileriniz adrese veya dilediğiniz kargo şubesine yapılmaktadır. Alıcının adreste bulunmaması durumunda birinci dereceden yakını kimlik bilgilerinin kontrolünden sonra teslimat yapılabilir. Kimseye ulaşılamaması halindeyse en yakın kargo şubesinden gönderinizi almanız gerekmektedir.


Bulunduğumuz bölgede kargo şirketi yok. Siparişimi nasıl teslim alabilirim?

Anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları, Türkiye’nin her yerine sipariş teslimatı yapabilmektedir. Şayet bulunduğunuz bölge/yerde kargo şubesi yok ise ‘Mobil Bölge’ olarak tabir edilmektedir. Bu tarz bölgelere kargo şirketleri haftanın belirli günlerinde gönderi teslimatı yapmaktadır. Yalnız bunun için kargo ücretine  5 ila 10 TL  arasında ilave  ücret eklenebilmektedir.  

 

Yeni satın aldığım ürün arızalı çıktı, ne yapmam gerekmektedir?

Paketinden kusurlu çıkan yeni aldığınız ürünler ‘arızalı ürün’ sınıfına girmektedir. Değişim işlemleri için; orijinal ambalajında, kutusunda ya da içerisinde bulunun tüm aksesuar, süsleme, parça ya da ekipmanlarıyla birlikte, ‘ürünü aldığınız gibi’ doğrudan vitrinkutu.com iade adresine göndermeniz gerekmektedir. Dikkat! Orijinal ambalaj/paketinde etiket, yazı, bant vb. şeyler olmamalıdır. Aksi takdirde değişim işleminde problemler yaşanmaktadır. Ayrıca  ‘arızalı/kusurlu ürünler’ sınıfına giren ürün satın aldığınızda mutlaka tarafımıza bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu tür değişim işlemlerinde aynı kargo şirketi ile firmamız tarafından ödemeli göndermelisiniz. Yukarıda belirtilen koşulların haricinde gelen hiçbir kargo şirketimiz tarafından teslim alınmayacaktır!  


Paket/Ambalajdan arızalı çıkan yeni ürünleriniz için; onarım, değişim veya iade şeklinde üç alternatif işlem söz konusudur. Böylelikle firmamıza geri gönderim yapmadan önce kesinlikle destek ticket kaydı açıp durumu belirtmenizi rica ederiz.

Şirketimize ulaşan kusurlu ürünlerin işlem süresi, değişim ise tedarikçi firmanın stoklarına bağlı olarak, iade durumundaysa yetkili servis ya da onarım atölyesinin vereceği rapora bağlı olarak, onarım da ise yetkili servis veya onarım atölyesinin  onarma süresine bağlı olarak değişmektedir. Vitrinkutu.com sizleri mağdur etmemek adına gerekli servis ve atölyeler ile işlemleri ivedi ile sonuçlandırmaya çalışacaktır.